TÜİK Bile Tutturamadı: Nureddin Nebati’nin “Enflasyon Seçimlerde Tek Hane Olacak” Paylaşımı Unutulmadı

TÜİK’in açıkladığı enflasyonla baz etkisi düşüşü sürerken, fiyatların yükselişi ise sürüyor. Nureddin Nebati, göreve geldiği 2021 Aralık ayından bu yana enflasyonda düşüş olacağını savunurken, bir söz var ki seçimlere yaklaşırken, yeniden hatırlandı.

Enflasyon, olarak gördüğümüz veriler, son 1 yıl baz alınarak açıklanıyor. Yani biz aslında geçen yıl mart ayına göre bu yıl mart ayını karşılaştırıyoruz. Bu da 2021’de ya da 2022’de hızlı fiyat yükselişlerinin olduğu ayları hesabın dışında bırakmanın getirdiği etkiyle gerçekleşiyor. Kısaca, “Matematik ve istatistik gerçek hayatta ne işe yarar?” sorusunun cevabı oluyor.

Enflasyonda hızlı yükselişleri 2021 Aralık ve takip eden birkaç ayda yaşamıştık. Hatta çift hanelere görmüştük. Şimdi ise daha yavaş oranda yükselen fiyatlarla karşılaşıyoruz. Ancak fiyatlar halen yükseliyor.

Gelelim Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye; her ay olduğu gibi bu ay da enflasyonla mücadelede başarılı uygulamaların sonucu düşüşün değerlendirmesini yapan bakan, 2021 Aralık ayını ilk günlerinde göreve gelmişti. O gün bugündür bakan, enflasyonun düşeceğini söylüyor.

Basit mantıkla bakalım, enflasyon düşüyor mu? Düşüyor. Ancak bir öngörüsü var ki gerçek olmadı.

Belki de Bakan Nebati, seçimlerin Haziran’da yapılacağını öngörerek bunu söylediği için, belki de Mayıs ayında açıklanacak olan enflasyon oranının bir şekilde TÜİK’in hesabıyla tek haneye düşeceğini öngördüğü için de olabilir. İmkansız ama bir umut diyelim.

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı ve eski bankacı Kerim Rota başta olmak üzere enflasyonun halen çift hanelerde olması nedeniyle bu paylaşım yeniden gündeme geldi.

Doç. Dr. Oğuz Demir de bu sözü unutmadı.

Aylık enflasyon üzerinden hesap yapılmış olabileceği tahminleri de dikkat çekerken,

Yapılan hesaplarda bazı teorilerde sorun da olsa,

Sonuçta enflasyon TÜİK’in hesabıyla dahi tek haneden çok uzaktı.

Yakın zamanda tek haneye inmesi de beklenmezken,

Yabancı yatırım kurumları da yıl sonu Türkiye’de enflasyonu yüzde 35-40 aralığında öngörüyorlar.

Merkez Bankası Enflasyon Raporu’nda da 2023 yıl sonu beklentisi yüzde 22,3 olurken,

Yine TCMB tarafından yapılan Piyasa Katılımcıları Anketinde de mart ayında yıl sonu TÜFE seviyesi yüzde 37,72 olmuştu.

Sizce tek hane enflasyonu ne zaman görürüz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir