Neden Bisiklet Sürmeyi Bir Kere Öğrendikten Sonra Hiç Unutmayız?

Birçoğumuzun çocukluğunun güzel bir parçası olan bisiklet sürmek ilk başta düşe kalka öğrenilen ve sonrasında hiç unutulmayan bir yetenek. Bu nedenle verdiğimiz çabayı en verimli şekilde aldığımız sayılı hobilerden biri olabilir. Vücudumuzun aslında biz farkında olmadan her şeyi hafızasında tutuyor olması mucizevi duruyor. Peki neden bisiklet sürmeyi bir kez öğrenince bir daha hiç unutmayız hiç merak ettiniz mi? Gelin birlikte öğrenelim.

Kaynak: https://boingboing.net/2018/11/15/why…

Bisiklete binmek bir beceridir. Nörologların ‘kas hafızası’ olarak adlandırdığı adlandırdığı bir öğrenilmiş hareket şeklidir.

Bu, bir kişinin düşünmek zorunda kalmadan bir şeyi hatırlayabileceği bir tür bilinçsiz, uzun süreli bellektir ve bilinçli farkındalıkları yoktur. Yani istem dışı olarak da bisiklet sürme hareketini uygulayabilirsiniz.

Kas hafızası sayesinde yıllardır kullanmıyor olsanız bile bisiklet sürmeyi unutmazsınız.

Beyniniz bu hissi hatırlayacaktır. Tıpkı araba sürmek ya da ayakkabı bağcığınızı bağlamak gibi aklınıza o kadar gömülmüş birçok beceriden sadece biridir. Bu eylemleri yaparken düşünmek zorunda kalmazsınız.

Bu anıların neden diğerlerinden daha zor unutulduğu tam olarak açıklanamıyor.

Ancak bunun beyinde nerede depolandıkları ile bir ilgisi olabilir nispeten korunan ve yeniden kablolamaya dirençli görünen bir alanda olduklarından bu bellek zor siliniyor.

Ruhr Üniversitesi Bochum’dan Nöropsikolog Boris Suchan, bir röportajında şöyle diyor;

‘Yeni öğrendiğiniz telefon numaralarını, doğum günlerini veya arabanızı nereye park ettiğinizi hatırlayamayabilirsiniz. Fakat on yıldır bisiklete binmemiş olsanız bile düzgünce binebilirsiniz. Niçin? Beynimizin farklı bölgelerinde farklı türde anılar depolanır. Uzun süreli bellek iki türe ayrılır: bildirimsel ve prosedürel.’

Okula başladığımız gün ve ilk öpücüğümüz gibi deneyimlerin hatıraları epizodik hafızada kaydedilir.

‘Öte yandan, Fransa’nın başkenti gibi olgusal bir bilgi, anlamsal hafızanın parçasıdır. Bu iki tür bildirimsel bellek içeriğinin ortak bir yanı vardır. Bilginin farkındasınızdır. ‘

Bununla birlikte, bir enstrüman çalmak veya bisiklete binmek gibi beceriler, prosedürel bellek adı verilen ayrı bir sisteme göre çalışır. Adından da anlaşılacağı gibi bu bellek hareketten sorumludur.

Bu yüzden bu anıların da kalıcı bellekte kalması kuvvetle muhtemeldir.

Bazıları ise hareket düzenlerinin sabitlendiği bölgelerde yetişkinlerde daha az yeni sinir hücresi oluştuğunu bu yüzden unutmadığımızı iddia etse de bunun bilimsel bir açıklaması yok. ‘Bu bölgelerde sürekli yeniden şekillenme olmazsa, bu anıların silinmesi daha az olasıdır.’ diye düşünüyorlar. 

Peki siz bisiklet kullanmayı hala hatırlıyor musunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir