Körfez ülkeleri, Yemen hükümeti ile Husiler arasındaki esir takasını memnuniyetle karşıladı

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Yemen hükümeti ile İran destekli Husiler arasında yaklaşık 900 kişiyi kapsayan esir takası sürecinin başlamasını memnuniyetle karşıladı.

KİK Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi, yaptığı yazılı açıklamasında, “Yemen hükümeti ile Husiler arasındaki bugün başlayan esir değişimi sürecini memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Budeyvi ayrıca, Yemen’deki en büyük ikinci esir değişim süreci olan ve bu mübarek günlerde yüzlerce esir ve tutuklunun ailelerine dönmesi için önemli bir insani adım olan anlaşmaya övgüde bulunarak, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundber’in bu yönde aylardır süren çabalarını takdir etti.

Takasın ilk aşaması kapsamında bugün Husilerden 250, Yemen hükümetinden 70 kişinin serbest bırakılmıştı. Takas sürecinin ikinci aşamasına yarın devam edilecek.

Toplam 887 kişinin serbest bırakılması öngörülüyor

Yemen hükümeti ile Husiler, Birleşmiş Milletler gözetiminde 11 Mart’ta İsviçre’de esir takası görüşmelerine başlamıştı.

Taraflar müzakereler sonucu 20 Mart’ta, aralarında 4 gazeteci ile tanınmış siyasi, askeri ve güvenlik yetkililerinin de bulunduğu 887 kişinin karşılıklı olarak serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir