Karadeniz gazı 1 yılda kendini amorti edecek

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Başkanı Melih Han Bilgin de bugünden itibaren özel güvenlikli alan haline dönüşecek olan Filyos’taki tesislerde gazetecilere bilgi verdi. Bilgin, burada yaptığı açıklamada Karadeniz gazı için arama çalışmaları, kuyular, kurulan tesisler ve personel için yapılan tüm yatırımların bir yıl içerisinde kendini karşılayacağını söyledi. Yani Bilgin’in verdiği bilgilere göre, Karadeniz gazı kendisi için yapılan yatırımları ilk yılında kendisi karşılamış olacak.

YÜZDE 15’İNİ KARŞILAYACAK

Buradan çıkan gazın ilk etapta Türkiye’nin toplam ihtiyacının yüzde 15’ini karşılayacağını anlatan Bilgin, “Faz-1 aşamasında günlük üretim 10 milyon metreküp olacak. Faz-2’de 40 milyon metreküpe ulaşacağız. Faz-2 için tamamlama tarihi 2025, Faz-3 ise 2028 yılında tamamlanacak ve bu aşamada günlük üretim 60 milyon metreküp olacak. Yani Faz-3 ile birlikte Türkiye’nin toplam ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayabileceğiz” diye konuştu.

ÇARPAN ETKİSİ BÜYÜK

Türkiye’nin geçen yıl 96 milyar dolarlık enerji faturası ödediğini hatırlatan Melih Han Bilgin, “Son aylarda projenin hızlanması siyasi kaygılarla yani seçim öncesine bazı aşamaları yetiştirmek için
değil. 100 milyar dolara yaklaşan bir parayı dışarıya ödüyoruz. Projenin erken başladığı, gazın sisteme erken verildiği her gün bu paranın azalması demek. 1.2 milyar daha az ödemek çok önemli. Şu an biz hasta durumdayız. Sırtımızda böyle bir yükle devam ediyoruz. Proje erken başlarsa hem bu parayı dışarı ödemeyiz hem de çıkan gazdan para kazanırız. Çarpan etkisi çok büyük” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir