Ethereum regülasyonları ve Ethereum’un dünyadaki durumu

Blok zincir, kökleri 2009 yılına kadar uzanan ve henüz yeni sayılabilecek bir teknolojik gelişimdir. Birçok açıdan insan yaşamını kolaylaştırmayı hedefleyen ve güvenli bir alternatif altyapı sunan bu teknoloji, beraberinde finansal sistemlerdeki önemli değişimleri de getirdi. Özellikle kripto para varlıklarının bir ödeme ya da yatırım aracı olarak kullanılmaya başlamasıyla birlikte dünya genelinde finansal sistem ve hatta bankacılık işlemleri dahi tartışma konusu haline geldi. Bankacılık ve finans sisteminde, aracı kuruluşlardan bağımsız olarak çok daha düşük maliyetlerle, zorlu kimlik doğrulama gereksinimi olmadan, yüksek hızda işlem yapabilme imkanı sunan blok zincir ağı; dünya genelinde finansal sistemi de baştan aşağı dönüştürdü. Bu durum ise beraberinde ülkelerin finans ve ekonomi sistemlerini de kapsayacak şekilde yasal dönüşümler ve düzenlemeler yapmasını zorunlu hale getirdi. Blok zincir ağının en önemli parçalarından biri olan Ethereum da bu düzenlemelerden payını aldı. Ethereum, günümüzde diğer kripto para birimleri ve blok zincir teknolojileri gibi bazı ülkelerde yasaklı konumdadır. Bazı ülkeler ise Ethereum ile alışveriş ve ödeme yapma gibi işlemleri legal olarak kabul etme yolunu tercih ederek ilgili yasalarında çeşitli düzenlemeler yaptı. Fakat hala Ethereum ve diğer kripto varlıkların ülkelerin yasaları içerisindeki konumu ve legal olup olmadığı önemli bir tartışma konusu.

BLOK ZİNCİR TEKNOLOJİSİ, KRİPTO VARLIK VE YASAL DÜZENLEMELER

Günümüzde tüm dünyada kabul gören finansal sistem, temel olarak bankacılık işlemlerine ve devletlerin bu işlemler nezdinde yaptığı kimlik doğrulaması üzerine inşa edilmiştir. Bu bankaların ya da aracı finans kuruluşlarının, kullanıcıların yaptığı her işlemi onaylayarak doğrulaması anlamına gelir. Banka ve finans kuruluşları, söz konusu işlemler kapsamında kullanıcılardan belli bir miktarda ödeme talep eder.

Bankaların vermiş olduğu bu hizmet, temellerini devletlerin koymuş olduğu yasalardan ve ilgili alanda yapmış olduğu düzenlemelerden alır. Yani, bankacılık faaliyetleri ve işlemleri tümüyle legaldir. Blok zincir teknolojisi ise banka ya da aracı finans kuruluşları gibi merkezi bir otorite olmadan birçok finansal işlemin yapılabileceğini kanıtladı.

Henüz yeni yeni filizlenene bir teknoloji olmakla birlikte blok zincir ağı, yeni ve merkeziyetsiz bir finans sisteminin mümkün olabileceğini ortaya koydu. Bu durum ise ülkelerin finans ve ekonomi sistemlerinin en önemli parçası olan bankaların vermiş olduğu hizmetin, çok daha düşük maliyetlerle ve güvenle şekilde yapılabilmesi anlamına gelir.

Blok zincir teknolojisinin ortaya koyduğu bu yenilik, birçok ülkeye yasal düzenlemeler yapma konusunda adım atma zorunluluğu getirdi. Özellikle Ethereum gibi yenilikçi blok zincir projeleri, yeni ve alternatif finans sisteminin en önemli parçası olarak dikkatleri çekti. Bu doğrultuda bazı devletler, kripto para düzenlemeleri ile başta Ethereum olmak üzere blok zincir teknolojisinin ürünü projeleri düzenleme yolunu tercih etti.

Fakat bir finansal yatırımı aracı olarak kripto para varlıkların geleceği son derece tartışma konusudur. Ethereum fiyatı ya da diğer kripto varlıkların fiyatları, geleneksel yatırım araçlarından farklı olarak yüksek düzeyde inişli çıkışlıdır. Geleneksel yatırım araçlarına göre volatilitenin bu denli yüksek olduğu kripto varlıkların yeni finansal sistem içerisine dahil olabilecekleri yasal düzenlemeler yapmak ise tahmin edildiğinden daha zorlayıcı görünüyor.

ETHEREUM REGÜLASYONLARI VE AVRUPA

Blok zincir ağır ve onun önemli bir parçası olan Ethereum, dünya genelinde olduğu gibi Avrupa Birliği sınırları içerisinde yer alan ülkeler nezdinde de yaygın olarak kabul gören bir kripto varlık sistemidir. Kripto varlıkların ve blok zincir teknolojisinin kazandırdığı yeniliklerin en efektif olarak kullanıldığı noktalardan biri de Avrupa Birliği’dir.

Geleneksel ödeme ve finans sistemini yavaş yavaş dönüştürmeyi hedefleyen Avrupa Birliği, kripto varlıkların finans sistemi içerisinde kullanımına diğer dünya ülkelerine göre daha sıcak bakıyor. Bu doğrultuda birçok regülasyona imza atan Avrupa Birliği’nde kripto varlıkların ve blok zincir teknolojisinin kötü amaçlar doğrultusunda kullanımını önlemeye yönelik yasal düzenlemeler de bulunuyor.

Avrupa Birliği kripto para sağlayıcılarını, bu alanda kullanıcılar tarafından yapılan yasa dışı ödemeleri tespit etme konusunda yetkilendiren ilk ülke oldu. 2020 yılında yasalaştırılması planlanan düzenlemeler, 2023 yılı itibari ile uygulamaya alındı. Birçok kripto para sağlayıcısı ve kripto para borsası bu kapsamda sertifikalandırıldı.

ABD’DE KRİPTO PARA DÜZENLEMELERİ

Ethereum’a yönelik dünya genelinde yapılan en etkili yasal düzenlemelerden biri de ABD’de gerçekleştirildi. Avrupa Birliği’nden sonra kripto varlıkların ve blok zincir teknolojinin getirdiği yenilikleri en efektif şekilde kullanmayı planlayan ülke olan ABD, bu alanda finansal sistemin en önemli parçası olarak kuruluşlara yetki verdi.

ABD’de yapılan ilk düzenlemelere ek olarak 2022’de bir dizi ek düzenleme açıklandı. Bu düzenlemelere göre SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) ve CTFC (Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu) kripto varlıkların finansal sistem içerisinde değerlendirilmesine yönelik, ABD parlamentosu tarafından yetkilendirildi.

ÇİN’İN ETHEREUM’A BAKIŞI

Ethereum’un en çok zarar gördüğü ülkelerden biri olan Çin, diğer kripto para varlıklarına ve blok zincir teknolojilerine de aynı açıdan bakıyor. Kripto paraya yönelik finansal işlemlerin yaygınlaştığı dönemde Çin Devleti, kripto şirketlerinin faaliyetlerini ülkede yasaklama yolunu tercih etti. Çin’in bu konudaki gerekçesi ise kripto para teknolojilerinin onay almadan kamu finansmanını kolaylaştırmasıydı.

Ethereum başta olmak üzere blok zincir projelerinin finansal sistem üzerinde vadettiği alternatif işlemler, geleneksel finans sistemlerini etkilediğinden Çin bu konuda yasaklayıcı düzenlemeler gerçekleştirdi. Bununla birlikte Çin’in blok zincir teknolojisine olan bakış açısı sadece kripto para yatırımlarının yasaklanmasına yönelik değildir.

2021 yılının mayıs ayında gerçekleştirilen bu düzenlemelerin ardından, birkaç ay sonra Çin’de tüm kripto para girişimleri yasaklandı. Bu durum, diğer girişimler gibi Ethereum için de geçerlidir. Fakat Çin Devleti, kripto para yatırımı ya da kripto para borsasında işlem yapmak isteyen vatandaşlarına, düzenlemelerin daha uygun odluğu yargı bölgelerine taşınma önerisinde bulundu.

ETHEREUM GÜNCELLEMELERİ VE GÜNCELLEMELERİN YASAL DURUMA OLAN ETKİSİ

Kripto para birimlerinin ülkelerin yasal sistemlerine yönelik olan etkisi sadece bir çeşit finans aracı olmaları ve finansal sistemi dönüştürebilecek bir teknoloji sunmaları ile sınırlı değildir. Aynı zamanda blok zincir teknolojileri, beraberinde sürekli dönüşebilen ve güncellenerek değişebilen dijital sistemleri de getirdi.

Günümüzde ülkelerin kripto varlıklara ve blok zincir ağına yönelik yaptığı düzenlemelerin sınırlı olmasının önemli bir nedeni de bu durumdur. Ethereum gibi oldukça yenilikçi güncellemelere ev sahipliği yapan blok zincir projeleri, yapılması planlanan yasal düzenlemelerin çerçevesini de her geçen gün dönüştürmeye devam ediyor. Ülkelerin gerçekleştirdiği ya da planladığı regülasyonlar, Ethereum’un son güncellemesi olan Ethereum 2.0 ile dönüşüm gösterdi.

ETHEREUM’UN YASAL OLDUĞU ÜLKELER

Ethereum ve diğer kripto para birimleri, günümüzde birçok ülkede bir ödeme aracı olarak kullanılıyor. Ethereum’un yasal olarak kullanılabildiği ülkeler:

 • Japonya
 • Almanya
 • Singapur
 • Slovenya
 • Litvanya
 • Estonya
 • Hong Kong
 • Beyaz Rusya
 • Hollanda
 • Malta
 • Birleşik Krallık
 • İsveç

Bu ülkeler, ilgili alanda yasal düzenlemeler yapmış ve kripto varlıkların insan yaşamına entegrasyonu konusunda önemli bir adım atmıştır.

Bu bir sponsorlu içeriktir

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir