Apple M rakibi Snapdragon X Elite, ilk hangi bilgisayara güç verecek?

Yarı iletken devi Qualcomm, Ekim 2023’e kadar sadece mobil işlemci üretiyordu. Ancak 24 Ekim 2023’te Hawaii‘de gerçekleştirdiği etkinlikte ilk dizüstü bilgisayar işlemcisi Snapdragon X Elite‘i tanıtarak bu pazara da giriş yaptı. Arm tabanlı bu işlemci, performansıyla dikkat çekmeyi başardı. Son olaraksa Qualcomm Snapdragon X Elite işlemcisini kullanan ilk bilgisayar modelinin hangisi olacağı ortaya çıktı.

Qualcomm Snapdragon X Elite kullanan ilk bilgisayar hangi model olacak?

Intel 13. nesil Core i7-1360P ve i7-1355U işlemcilerinden iki kat daha performanslı olduğu söylenen Qualcomm Snapdragon X Elite, TSMC‘nin 4 nanometre mimarisi ile üretiliyor. İşlemcinin standart saat hızı 3,8 GHz iken, bu hız çift çekirdek ile 4,3 GHz‘e çıkıyor. Yapay zeka bakımından da gelişmiş bir yonga seti olan Snapdragon X Elite, Qualcomm‘u en büyük işlemci üreticileri olan Apple, Intel ve AMD ile rekabete sokuyor.

Qualcomm‘un ilk bilgisayar işlemcisi, HP, Dell, Lenovo, Acer ve ASUS gibi dizüstü bilgisayar üreticilerinin modellerine güç verecek. Aktarılan bilgilere göre Snapdragon X Elite kullanan ilk bilgisayar ise Samsung tarafından yakın zamanda piyasaya sürülecek Galaxy Book 4 Edge modeli olacak.

Mevcut bilgilere göre Galaxy Book 4 Edge, 14 inç ekrana sahip olacak. Ayrıca 16 GB RAM ve 512 GB depolama alanı ile gelecek. Bu özelliklerin günümüzde aşırı üst düzey olduğunu söyleyemeyiz. Bu bilgisayarın fiyatının ise 1.800 euro civarında olacağı öne sürülüyor.

Fakat Snapdragon X Elite işlemcisinin birden fazla modeli olacağı söyleniyor. Galaxy Book 4 Edge için en ucuz seçenek tercih edilirse, daha düşük bir fiyatla da karşılaşabiliriz.

Karşılaştırma yapma açısından 13,6 inç ekranlı Apple MacBook Air, Galaxy Book 4 Edge modelinden 40 euro daha ucuza satın alınabiliyor. Bu noktada bir elektronik ürünün fiyatında işlemci üretim maliyetinin önemli bir etmen olduğunu hatırlatalım.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir