ABD duyurdu! İngiliz gemisi füzeyle vuruldu! Kızıldeniz’de imdat çağrısı

Yemen’deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ndeki saldırılarına devam ederken ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yeni bir Kızıldeniz duyurusu geldi.

ABD: HUSİLER, İNGİLİZ GEMİSİNİ FÜZEYLE VURDU

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, Yemen’deki İran destekli Husilerin dün sabah saatlerinde Kızıldeniz’de İngiltere’ye ait Belize bayraklı MV Rubymar adlı yük gemisini iki füze ile hedef aldığı duyurularak, füzelerden birinin gemiye isabet ettiği aktarıldı.

GEMİ İMDAT ÇAĞRISINDA BULUNDU

Saldırı sonucu gemide hasar meydana geldiği belirtilen açıklamada,“Gemi imdat çağrısında bulunmuş ve koalisyona ait bir savaş gemisi başka bir ticari gemiyle birlikte MV Rubymar’ın mürettebatına yardım etmek üzere çağrıya yanıt vermiştir. Mürettebat ticari gemi tarafından yakındaki bir limana nakledilmiştir”denildi.

HUSİLER DE İKİ ABD GEMİSİNİ VURDUKLARINI AÇIKLADI

Husiler, ABD’ye ait Sea Champion ve Navis Fortuna adlı ticari gemilere Aden Körfezi’nde saldırı düzenlediklerini açıkladı. Husiler, saldırıların Filistinlilere destek ve Yemen’e yönelik “ABD-İngiltere saldırganlığına” yanıt olarak yapıldığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir